Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Civil/Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Civil/Penal

Am castigat pe 278^1, problema este ca de nervi am depus o plangere pe civil si m-am constituit partea vicila pt. suma de 1000 lei daune materiale si 10 000 lei daune morale. In speta e vorba de o lovire si alte violente de doare 7-8 zile IML, insa individul a folosit o bota de basball pt. a ma agresa. (deci pericol social ridicat).
Pot sa primesc cei ~200 lei inapoi de la instanta civila acuma? si sa ma judec cu respectivul doar pe penal? sau daca il tin in scurt si pe penal si pe civil, imi va plati avocatul de 2 ori, deci e in avantajul meu.
vreau sa-l fac de cat mai multi bani, chiar daca eu nu vad nici un ban. doar vreau sa plateasca!
Nu sunt baiat rau... dar tipul m-a agresat de 2 ori, si cam vreau sa raspunda.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Hmmmmmmmmmmm, cred ca puteti sa-l buliti de 2 ori,dar procesul civil se va desfasura dupa ce se termina penalul, chiar daca aveti o ordonanta a procurorului,. pt. ca ea a fost anualata de catre judecator.