Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inscrierea in statut a mai multor obiecte de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inscrierea in statut a mai multor obiecte de activitate pentru un SRL

Buna ziua.

Doresc sa intreb daca un SRL poate desfasura mai multe tipuri de activitati care difera intre ele (de ex. comert cu materiale de constructii, curierat, productie) si sa aiba inscris in statut doar un obiect de activitate principal, iar celelalte secundare?

Multumesc.
Da, poate desfasura ce activitati vreti dvs. (cu unele exceptii unde trebuie aprobari speciale) cu conditia sa fie mentionate in actul aconstitutiv ca activitate principala sau secundara. De asemenea trebuie sa declarati la Registrul Comertului locul unde se desfasoara aceste activitati: la sediu, puncte de lucru sau terti si ca indepliniti conditiile de functionare (mediu, sanatate publica, etc.)
Da, sigur ca poate.
Oricum poate avea numai o activitate principala, insa poate desfasura si oricate secundare doreste.

Practic, va fi activitate principala cea care aduce mai multe venituri (este o recomandare statistica in acest sens).

Conditia ca sa puteti desfasura secundarele este (1) sa le aveti in statut si (2) sa va autrizati pentru desfasurarea lor.
Autorizarea se face fie prin declaratie pe proprie raspundere, fie prin obtinerea de autorizatii exprese, speciale, impuse de lege pentru acele activitati.