Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

va rog lamuriti=ma si pe mine, daca concediul fara plata, din cate stiu eu e cerut de angajat si nu de angajator?
si daca da atunci ce se poate face pe cale juridica in vederea evitarii acestei situatii?
Cel care poate solicita concediu fara plata este angajatul. Angajatorul nu are deptul sa trimita un angajat in concediu fara plata.
Nu este necesara nicio cauza juridica, pur si simplu, nu depuneti nicio cerere de acordare a acestui concediu, nu cred ca vor avea atata tupeu sa depuna cererea in numele dvs.
bun, dar daca angajatorul sustine ca nu are nevoie de mine in acest rastimp! cred ca ar fi indicat art 53, alin 1 si 2 cel cu neafectarea continuitatii in munca si minim 75% din venit?

Corect...somaj tehnic
va ultumesc pentru raspunsuri
o noapte linistita in continuare, daca mai poate fi pe criza asta...inventata de cei mari pentru cei mici ! ca doar crescusera salariile alarmant si nu cumva sa prindem restul europei de est din urma sa ramanem la nivelul lumii a 3 a