Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare in instanta

Buna ziua,

1. Va rog sa-mi spuneti daca mai este necesara procura notariala cand dreptul de reprezentare este dat prin declaratie verbala facuta in instanta? Precizez ca persoana care urmeaza sa reprezinte partea din proces nu are studii juridice, este ruda de gradul I, iar cauza se judeca la tribunal.
2. La prima zi de infatisare, mandatarul, in conditiile aratate, nu poate nici sa sustina oral concluzii, nici sa depuna concluzii scrise?

Multumesc
1. Nu este necesară procură. Vedeţi, în acest sens, dispoziţiile art. 68, alin. (2) Cod procedură civilă.
Art. 68
.......
(2) Dreptul de reprezentare mai poate fi dat şi prin declaraţie verbală, făcută în instanţă şi trecută în încheierea de şedinţă.
.......

2. Teoretic, mandatarul neavocat poate să formuleze orice fel de cereri în faţa instanţei, să propună probe, să îndeplinească alte acte de procedură în numele şi în interesul părţii pe care o reprezintă, însă nu are dreptul de a pune concluzii pe tot parcursul cauzei.

Practic, majoritatea instanţelor permit mandatarilor neavocaţi să pună concluzii în legătură cu orice chestiune juridică. Însă, când instanţa va da cuvântul părţilor pe fondul cauzei, adică la ultimul termen, mandatarul neavocat nu va putea pune concluzii oral. El poate, în schimb, să depună concluzii scrise.
www.avocatnet.ro/content/for...