Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chemare in judecata de catre Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chemare in judecata de catre Asociatie

Buna ziua!
Am primit o citatie de la asociatia de proprietari pentru penalizari din perioada feb 2005- aprilie 2009. si mai 2009-mai 2012.
De asemenea este o suma de cheltuieli restante de 2566 la 29/03/2012. Suma platita in momentul de fata.
1. Tinand cont ca suntem in 2013, ( pe cererea adresata de asociatie Judecatoriei nu este trecuta nici o data), penalizarile din 2005, 2006, 2007 si 2008 nu ar fi trebuit sa fie prescrise?
2. Din moment ce acea suma este platita, presupun ca trebuie sa ii arat judecatorului dovata achitarii. Corect?
3. Din moment ce suma pentru care sunt chemata in judecata nu este corecta, citatia mai are sens?
4. Ei spun ca au anexat copia procesului verbal al AG privind procnetul de penalizare .....nu este anexat la cerere.
De asemenea ei spun ca au anexat dovada notificarii si confirmarii de primire...nu este anexat.
Cererea pentru acestea o fac la Judecatorie?
Multumesc mult!
1-Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta se emita si sa comunice "citatii"
Legal,asociatia de proprietari ar fi trebuit sa retina concomitent atat suma de baza cat si penalizarea aferenta
In situatia expusa de dvs,penalizarile au fost inregistrate drept restante neachitate in termen,restante asupra carora numai instanta de judecata legal sesizata se poate pronunta daca sunt temeinice si legale,sau daca eventual a intervenit termenul general de prescriptie
2-Daca dvs faceti dovada ca ati achitat suma de baza nu rezulta achitarea si a eventualelor penalitati aplicate acesteia
3-Sunt 2 aspecte total distincte citatia si corectitudinea sumei
Comunicarea citatiei este act de procedura prin care instanta se achita de obligatia informarii si chemarii dvs la termenul de judecata a dosarului in care sunteti reclamat
Daca dvs apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile care sa dovedeasca ca suma pentru care ati fost actionat in instanta nu este corecta,urmeaza sa puneti la dispozitia instantei aceste probe,urmand ca instanta sa dispuna masurile legale
4-Coeficientul procentului penalizariilor care se pot aplica la orice suma cu titlu de restanta este prevazut de art 49 din L nr 230/2007,este de 0,2 % pentru fiecare zi de intarziere
Aveti dreptul sa sesizati instantei ca nu exista anexat la actiune PV referitor la procentul de penalizare
In calitatea de reclamat,aveti dreptul sa formulati intampinare la actiunea asociatiei de proprietari,pe care sa o depuneti instantei cu minimum 5 zile inainte de termenul de judecata
ynocentta, utilizator
Nu faceţi nicio cerere la nicio judecătorie : trebuie o formulare scrisă numită Întâmpinare (în 3 exemplare le înregistraţi şi predaţi 2) şi depusă cu cel puţin 5 zile înainte de TERMENUL fixat de instanţă la serviciul Registratură al instanţei respective (Atenţie la acest termen şi mod de lucru!) de termenul fixat de instanţă.În Întâmpinare : răspundeţi fiecărui cap de cerere a Asociaţiei, formulaţi-vă apărări, respingeţi pretenţia şi criticaţi şi atacaţi-o invocând dovada.La final, menţionaţi toate dovezile ce le anexaţi, semnaţi dovezile pt. conformitate şi le anexaţi Întâmpinării.
Pt întrebările dvs. :
1) termenul de prescripţie între persoane fizice este de 3 ani ;
2) DA, şi respingeţi capătul respectiv prin Întâmpinare ;
3) DA, rolul citaţiei este de a vă aduce la cunoştinţă chemarea dvs. în judecată, termenul fixat de instanţă, reclamantul, sarcinile dvs. de îndeplinit până la termenul de judecată, nr. dosarului cu sala, ziua, ora planificată pt judecată etc etc Pt incorectitudinea sumei pretinse de Asociaţie : criticaţi neadevărul, respingeţi în scris pretenţia Asociaţiei, precizaţi suma reală, folosiţi doveşile în vorbire şi le anexaţi Întâmpinării ;
4) contestaţi acel aspect, solicitaţi obligarea reclamantei SUB SANCŢIUNE de a fi corectă cu documentele şi a vă depune TOATE înscrisurile lipsă şi rezervaţi-vă DREPTUL dvs. de a vă completa Întâmpinarea la primirea înscrisurilor lipsă de la reclamantă ; Idem pt notificare şi pretinsa Confirmare de primire.
Succes deplin !
Aveti dreptul sa solicitati proba cu inscrisuri ,respectiv expertiza financiar contabila ,care sa precizeze temeinicia sumelor impuse
1. Prescrierea unor datorii mai vechi de 3 ani e cu cantec. Daca in aceasta perioada ati facut plati sporadice termenul se prelungeste in timp de la fiecare plata in urma cu 3 ani.
Asociatia se prezinta in instanta cu pretentiile sale si judecatorul hotaraste ce anume din aceasta datorie se prescrie si ce nu.
2. Da, daca o parte din suma datorata a fost platita, va puteti prezenta in instanta cu chitanta.
3. Citatia are sens atata timp cat exista un proces pe rol si nu are nicio legatura cu vreo plata.
4. Veti vedea acolo, in instanta ce au depus si ce nu, dealtfel acele documente sunt necesare, vor fi cerute de judecator, dar puteti face si dv. intampinare, asa cum vi s-a spus cu 5 zile inainte de termenul de judecata.

Acum mai nou, intampinarea se poate depune la primul termen de judecata daca este facuta in 2 exemplare - reclamant+ la dosar.:thumbup: