avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am cont la banca

Buna ziua,

Am rugaminte al advs. sa-mi spuneti dac apot primi salariu in numerar(in mana) fara a avea un cont deschis la o banca.
Daca da,care este legea,art. la care pot face referire?

Multumesc.

Catalin
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2013
emiliocoresi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 22 Ianuarie 2013
Cred ca se confunda ceva .. Decizia CC nu se refara la sectorul privat , ci la sectorul public.

Codul Muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea platii salariului prin virament intr-un cont bancar. Astfel, nicio instanta din tara nu va putea obliga pe un angajator sa plateasca salariile prin virament intr-un cont bancar.
@freeelis

Am mentionat ca decizia se refera la sectorul public...
Am exprimat posibilitatea actionarii angajatorului in instanta tocmai pentru ca Codul muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea platii salariului prin virament bancar...
Avand o decizie a CCR pentru sectorul public, banuiesc ca este posibil ca instanta sa poata obliga un angajator din mediul privat sa plateasca salariile angajatilor si in numerar, in conditiile in care majoritatea angajatorilor obliga salariatii sa incaseze salariile in conturi bancare...

Ce credeti?
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Posibil ca daca se promoveaza o actiune in instanta se va constata ca angajatorul are posibilitatea de a plati salariul si in numerar ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Card salariu reliana reliana Buna seara! Angajatorul te poate obliga sa renunti la serviciile bancii unde ai contul pentru salariu? Noua conventie, incheiata intre banca si angajator, se ... (vezi toată discuția)
Salarul pe card panzarumitica panzarumitica La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este ... (vezi toată discuția)
Obligatie angajat la plata in cont brd Srb Srb Angajatorul poate obliga un angajat care are deja card de salarii/plati la ING sa primeasca salariul pe un alt card gen BRD? Va multumesc (vezi toată discuția)