Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am cont la banca

Buna ziua,

Am rugaminte al advs. sa-mi spuneti dac apot primi salariu in numerar(in mana) fara a avea un cont deschis la o banca.
Daca da,care este legea,art. la care pot face referire?

Multumesc.

Catalin
emiliocoresi, utilizator
Cred ca se confunda ceva .. Decizia CC nu se refara la sectorul privat , ci la sectorul public.

Codul Muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea platii salariului prin virament intr-un cont bancar. Astfel, nicio instanta din tara nu va putea obliga pe un angajator sa plateasca salariile prin virament intr-un cont bancar.
@freeelis

Am mentionat ca decizia se refera la sectorul public...
Am exprimat posibilitatea actionarii angajatorului in instanta tocmai pentru ca Codul muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea platii salariului prin virament bancar...
Avand o decizie a CCR pentru sectorul public, banuiesc ca este posibil ca instanta sa poata obliga un angajator din mediul privat sa plateasca salariile angajatilor si in numerar, in conditiile in care majoritatea angajatorilor obliga salariatii sa incaseze salariile in conturi bancare...

Ce credeti?
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Posibil ca daca se promoveaza o actiune in instanta se va constata ca angajatorul are posibilitatea de a plati salariul si in numerar ...