Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este valoarea taxei de timbru si ce fel de timbru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este valoarea taxei de timbru si ce fel de timbru judiciar?

Salutare

Acum cateva saptamani am fost dat afara din firma in care lucram. am consultat Codul muncii si mi-am dat seama ca am sanse mari de a castiga in justitie intrucat nu exista o motivatie a concedierii.
Ideea e ca vreau sa ma reprezint singur, am vorbit cu un prieten avocat care mi-a zis ca trebuie sa fac, dar mi-a zis ca nu stie care sunt si taxa de timbru si ce valoare trebuie sa aiba timbrul juduciar.
Ma poate ajuta cineva?
Ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar?
Cat e taxa de timbru?

Va multumesc anticipat.
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar.
:offtopic:Avocat care sa nu stie acest lucru?#-o
Potrivit art. 285 Codul muncii, litigiile de munca sunt scutite de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar.

MagisterLudi a scris:

Salutare

Acum cateva saptamani am fost dat afara din firma in care lucram. am consultat Codul muncii si mi-am dat seama ca am sanse mari de a castiga in justitie intrucat nu exista o motivatie a concedierii.
Ideea e ca vreau sa ma reprezint singur, am vorbit cu un prieten avocat care mi-a zis ca trebuie sa fac, dar mi-a zis ca nu stie care sunt si taxa de timbru si ce valoare trebuie sa aiba timbrul juduciar.
Ma poate ajuta cineva?
Ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar?
Cat e taxa de timbru?

Va multumesc anticipat.

Daca avocatul respectiv nu stia ca litigiile de munca sunt scutite de taxe ar fi bine sa mai consultati si alt avocat , sfaturile lui pot fi la fel de gresite.