avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este valoarea taxei de timbru si ce fel de timbru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este valoarea taxei de timbru si ce fel de timbru judiciar?

Salutare

Acum cateva saptamani am fost dat afara din firma in care lucram. am consultat Codul muncii si mi-am dat seama ca am sanse mari de a castiga in justitie intrucat nu exista o motivatie a concedierii.
Ideea e ca vreau sa ma reprezint singur, am vorbit cu un prieten avocat care mi-a zis ca trebuie sa fac, dar mi-a zis ca nu stie care sunt si taxa de timbru si ce valoare trebuie sa aiba timbrul juduciar.
Ma poate ajuta cineva?
Ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar?
Cat e taxa de timbru?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 13:00, 11 Februarie 2009
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar.
:offtopic:Avocat care sa nu stie acest lucru?#-o
Potrivit art. 285 Codul muncii, litigiile de munca sunt scutite de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar.

MagisterLudi a scris:

Salutare

Acum cateva saptamani am fost dat afara din firma in care lucram. am consultat Codul muncii si mi-am dat seama ca am sanse mari de a castiga in justitie intrucat nu exista o motivatie a concedierii.
Ideea e ca vreau sa ma reprezint singur, am vorbit cu un prieten avocat care mi-a zis ca trebuie sa fac, dar mi-a zis ca nu stie care sunt si taxa de timbru si ce valoare trebuie sa aiba timbrul juduciar.
Ma poate ajuta cineva?
Ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar?
Cat e taxa de timbru?

Va multumesc anticipat.

Daca avocatul respectiv nu stia ca litigiile de munca sunt scutite de taxe ar fi bine sa mai consultati si alt avocat , sfaturile lui pot fi la fel de gresite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoarea timbru judiciar litigii de munca Mara 30 Mara 30 Va rog sa-mi spuneti si mie care e valoarea timbrului judiciar pentru litigii de munca.Stiu ca e sctuita de taxa de timbru dar nu si de timbru judiciar. (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru -litigiu de munca- cristina_mihaela cristina_mihaela La data de 13.04.2009 am inaintat la tribunalul dolj o cerere de chemare in judecata impotriva angajatorului prin care am salicitat : anularea deciziei de ... (vezi toată discuția)
Taxa cerere de atragere a raspunderii patrimoniale a fostului salariat Gherasim Cosmina Gherasim Cosmina Buna ziua, Mi-ar putea spune cineva daca se plateste taxa pentru o cerere de angajare a raspunderii patrimoniale a salariatului. Daca da, aceasta se ... (vezi toată discuția)