Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valoarea timbru judiciar litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valoarea timbru judiciar litigii de munca

Va rog sa-mi spuneti si mie care e valoarea timbrului judiciar pentru litigii de munca.Stiu ca e sctuita de taxa de timbru dar nu si de timbru judiciar.
Buna ziua!
Voi fi foarte scurt: litigiile de muncă nu se timbreaza, nici taxa de timbru și nici timbru judiciar.
Bafta!
Din Codul muncii:
Art. 281. - Jurisdictia muncii are ca obiect solutionarea conflictelor de munca cu privire la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale sau, dupa caz, colective de munca prevazute de prezentul cod, precum si a cererilor privind raporturile juridice dintre partenerii sociali, stabilite potrivit prezentului cod.
Art. 285. - Cauzele prevazute la art. 281 sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar.
Potrivit art.285 din Codul muncii, litigiile de munca " sunt scutite de taxa judiciară de timbru şi de timbrul judiciar."
Da, nu aveti de platit nimic catre stat.
Potrivit dispozitiilor din codul muncii, sunteti scutita atat de plata taxei de timbru, cat si a timbrului judiciar (asa cum au aratat si colegii mei)! =D>
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat