Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxa judiciara de timbru -litigiu de munca-
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxa judiciara de timbru -litigiu de munca-

La data de 13.04.2009 am inaintat la tribunalul dolj o cerere de chemare in judecata impotriva angajatorului prin care am salicitat : anularea deciziei de sanctiune, recalcularea salariului si daune morale intemeindu-mi actiunea pe temeiul de drept :art.269 din codul muncii coloborat pe art 122 ccm unitate; pentru discriminare nivel de salarizare,hartuire morala si psihica etc. mergand pe ordonanta 137/2000, pentru a-mi putea dovedi si criteriile discriminarii mele.In cadrul procesului a fost introdus ca intervenient si CNPCD Bucuresti Daca temeiul de drept specificat de mine in cererea de chemare in judecata este pe codul muncii- trebuie sa platesc taxa judiciara de timbru? Ma puteti ajuta cu un sfat, o parere? Multumesc anticipat.
LITIGILE DE MUNCA SAU CELE CARE AU CA IZVOR UN RAPORT JURIDIC DE MUNCA SUNT SCUTITE DE TAXA DE TIMBRU SI DE TIMBRU JUDICIAR
Cred ca raspunsul la problema dvs a mai fost dat pe acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...

:offtopic:
Nu mai adresati aceeasi întrebare pe mai multe topicuri. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.
In ceea ce priveste taxa de timbru si timbru judiciar in cazul litigiilor de munca: Avand in vedere dispoz. inscrise in art. 302/1 alin. 2 C.proc.civ., art. 285 din Codul muncii coroborat cu art. 281 din acelasi cod, cererea este scutita de plata taxei judiciare de timbru si a timbrului judiciar, in temeiul art. 15 din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificarile si completarile ulterioare.