Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna seara,

Am si eu o intrebare, daca mama a beneficiat de concediu de crestere copil pana la 1 an - pentru un copil nascut in aprilie 2012, tatal care este obligat sa isi ia concediu o luna, inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an - mama intorcandu-se la munca dupa 11 luni - obligata de lege - tatal beneficiind pe ultima luna de indemnizatie, mama mai primeste stimulentul de insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani?
Va multumesc,
Da, mama care revine inainte de 1 an va beneficia de stimulent, chiar daca tatal va ua si el concediu de o luna.
1. Deoarece solicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale.

2. Asadar veti primi stimulentul de insertie incepand cu ziua in care copilul implineste 1 an daca veti avea veniuri din salarii.
Buna ziua, daca ma puteti ajuta cu un raspuns la aceasta intrebare: cand trebuie o persoana care a optat pentru CCC de pana la 1 an sa isi reia activitatea profesionala pentru a beneficia de stimulentul de insertie, in situatia in care doreste sa efectueze 11 luni de concediu si celalalt parinte a 12-a luna de concediu? De exemplu, sotia vrea sa efectueze CCC de pana la 1 an in perioada 01.04.2012 - 28.02.2013, iar sotul in perioada 01.03.2013 - 01.04.2013 Din coroborarea textelor de lege rezulta ca, in exemplul prezentat, sotia trebuie sa isi reia activitatea cel tarziu la data de 27.02.2013, adica cu o zi inainte de implinirea de copil a varstei de 11 luni, pentru a beneficia de stimulent pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. Este eronata aceasta interpretare?
bethlen112, utilizator
1. Raspunsul meu anterior:
1. Deoarece solicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale.

2. Asadar veti primi stimulentul de insertie incepand cu ziua in care copilul implineste 1 an daca veti avea veniuri din salarii.

este valabil si pentru dvs.

2. Nu va pot raspunde exact deoarece nu ati spus data nasterii copilului.
1) Eu nu am intrebat cu ce data se acorda stimulentul de insertie, am intrebat cand are parintele obligatia de a reincepe activitatea pentru a beneficia de acest drept;
2) Din moment ce am specificat pana la ce data se incheie luna pe care celalalt parinte are obligatia de a o efectua pentru a nu se reduce concediul cu o luna, reiese foarte clar data nasterii copilului;
Deci, reiau : mama vrea sa stea 11 luni in concediu, tatal ultima luna; cand trebuie mama sa reia activitatea pentru a beneficia de stimulent