avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drept de proprietate

Santem sase frati.Parintii vor sa cedeze dreptul de proprietate a intregii averi detinute unuia dintre copii ,fara conditii.Ceilalti copii sint de acord. Venitul parintilor este aproximativ 800 ron ,pensia tatalui,iar fratele respectiv are salariul minim pe economie.Nu Ce pot face parintii ,in asa fel,ca dupa decesul lor sa nu poata fi contestata decizia luata?
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 19:03, 23 Ianuarie 2013
Parintii pot vinde( prin notariat ) fiului imobilele pe care le detin.
La vanzare este necesara si documentatie cadastrala pentru fiecare din imobilele vandute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere succesiune Iuliaraisa Iuliaraisa Buna ziua, Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme, bunicul meu a decedat acum 5 ani, ramanand in viata decat bunica mea, ... (vezi toată discuția)
Actul de donatie - dreptul de proprietate si mostenitor Marioni Marioni Buna ziua, As dori sa stiu daca poate fi realizat un act de donație pentru unul din fiii mei pentru anumite bunuri pentru care nu s-a efectuat un agrement ... (vezi toată discuția)
Despre succesiune michelle2011 michelle2011 Inainte sa se cunoasca,mbii mei parinti au avut cate o casatorie anterioara,din care au avut cate 2 copii fiecare. Dupa ce a divortat fiecare,lasand in urma si ... (vezi toată discuția)