Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata ore suplimentare

o persoana a castigat in instanta plata orelor suplimentare ptr 2011-2012,plata orelor de sambata si duminca,plata orelor de sarbatori legale
cf codului muncii acestea se calc altfel
-ptr orele suplimentare=sal de baza ptr orele suplimentare +spor de 75%(deci cu 175%
-ptr orele de sambata si duminica =spor de 150% ,sau 200%
ptr orele de sarb legale =spor de 100%
ESTE CORECT ASA?
in cim se specifica cf codului muncii
In acest caz, nu aveti cum sa aplicati direct prevederile alin.4 si 5 al art.137 C.mun.. care sunt incidente in anumite situatii. ..

Este o eroare in c.i.m. si care trebui indreptata.
atunci ptr orele de sambata si duminica se acorda doar spor de100%
V-am explicat ca pentru munca in zilele de repaus saptamanal , sporul care se acorda poate fi stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Daca acesta in ccm , in R.I. sau in c.i.m. este in cuantum de 100% atunci acesta este sporul care se va acorda.