Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate I. I. profil sivicultura - plantatie ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate I. I. profil sivicultura - plantatie puieti

Buna ziua
Sotul prietenei mele doreste sa infiinteze o plantatie de puieti si a infiintat o intreprindere individuala. A facut demersurile - d.p.d.v. al regulilor silvice - ptr a infiinta plantatia de puieti. Dar, desi prietena mea este angajata ca gestionar intr-o societate comerciala si are habar de contabilitatea primara nu stie exact ce va trebui sa faca ptra a fi in regula d.p.d. v. contabil si fiscal. Eu mai am habar de contabilitatea SRL dar la I.I. si mai ales in acest domeniu nu stiu exact ce trebuie facut. Stiu ca e conta in partida simpla si se foloseste reg de incasari si plati si reg inventar dar mai multe amanunte nu cunosc.
Va rog ajutati-ne. Tot ce credeti ca ar fi de folos sa fie in regula.
Multumim.
O zi reusita!
[ link extern ]
cititi in ordonanta de mai sus cam la ce norme de venit va incadrati,iar in ceea ce priveste normele de contabilitate in partida simpla,cred ca se modifica si ele cat de curand.