Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Declaratia 205 - colaboratori
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Declaratia 205 - colaboratori

Am colaboratori cu contract civil, eu ca firma trebuie sa depun declaratia 205? sau fiecare in parte?
Daca activitatile desfasurate de catre colaboratori in cadrul firmei dumneavoastra sunt considerate a fi unele dependente pentru ale caror venituri ati retinut impozit la sursa, atunci trebuie sa depuneri Declaratia 205, daca nu ati facut astfel de retineri, nu trebuie sa depuneti aceasta declaratie.

(later edit)
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Da, platitorul de salarii si alte venituri care au obligatia retinerii la sursa a impozitului vor depune aceasta declaratie.

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]