Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 205
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 205

Daca o societate nu a avut salariati in 2012 mai depune declaratia 205? Unde pot gasi in lege?
Daca nu ati avut angajati cu contract de munca nu depuneti . Dar vedeti sa nu se fi mai platit alte venituri, de exemplu dividende pentru asociati. Aveti formularul 205 si instructiunile de completare la adresa [ link extern ]
Multumesc! Nu s-au platit alte venituri. Unde in lege specifica ca nu trebuie depusa?
Declaratia 205 se depune de catre platitorii de:

a) venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
b) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului Civil, precum si a contractelor de agent;
c) venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
d) venituri din activitati independente realizate intr-o forma de asociere cu o persoana juridica, microintreprindere;
e) venituri sub forma castigurilor din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen pe baza de contract, precum si orice alte operatiuni similare;
f) venituri obtinute din valorificarea bunurilor mobile sub forma deseurilor din patrimoniul afacerii, potrivit art. 78 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal;
g) castiguri din transferul titlurilor de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare in cazul societatilor inchise;
h) venituri din salarii;
i) venituri din dividende;
j) venituri din dobanzi;
k) castiguri din transferul valorilor mobiliare, in cazul societatilor inchise si a partilor sociale;
l) venituri din lichidarea persoanei juridice;
m) venituri din premii
n) venituri din jocuri de noroc;
o) venituri din pensii;
p) venituri din activitati agricole;
q) venituri din arendare;
r) venituri din alte surse.
platitorii acestor venituri au obligatia calcularii si retinerii la sursa a impozitului datorat, precum si a virarii acestui impozit la bugetul de stat.

II. Intermediarii, societatile de administrare a investitiilor in cazul rascumpararii de titluri de participare la fondurile deschise de investitii sau alti platitori de venit, pentru castigurile/pierderile realizate de persoanele fizice, aferente tranzactiilor cu titluri de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare in cazul societatilor inchise.

OPANAF 1913/2012
www.avocatnet.ro/content/art...

Daca nu va incadrati intr-una din categoriile de contribuabili mentionati mai sus, nu aveti obligativitatea depunerii formularului 205 pentru anul 2012.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal