avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

cum se deruleaza deschiderea procedurii insolventei in procedura simplificata si intrarea direct in faliment a debitoarei----care este SRL-- dizolvata prin sentinta civila cu aproape un an inainte de cererea de deschidere a procedurii insolventei?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2013
mihailmunteanu, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:29, 23 Ianuarie 2013
ORC - dizolvare societate, pentru diverse motive, exemplu: nedepunere bilanturi, expirare sediu, datorii la fisc, etc
...peste 1-2 ani:
Tribunal - deschidere procedura simplificata:
- numire lichidator
- predare acte, stampila, ridicare drept de administrare
- termene
- plata datoriilor
- sentinta dizolvare, radiere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate interveni in actiunea inaintata de orc pentru radierea unei societati ? kem kem In situatia in care o societate are datorii si impotriva ei ORC depune la Tribunal o cerere pentru dispunerea radierii, creditorul are posibilitatea de a ... (vezi toată discuția)
Radiere srl orlandoseb orlandoseb cum se face radierea unei firme care nu a avut activitate niciodata? firma a fost înfiintată în anul 2005 au fost depuse declaratii ca nu a avut ... (vezi toată discuția)
Dizolvare fara lichidare - implicatii fiscale negrea camelia negrea camelia Buna ziua, Am o societate fara activitate din 2006 , preluata in 2008 .Din acte am vazut ca nu se depusese declaratia fara activitate la 31.12.2006 . Am ... (vezi toată discuția)