Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incurcaturi la plata asigurarii de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incurcaturi la plata asigurarii de sanatate

Va scriu in legatura cu o problema aparuta la plata asigurarii de sanatate.
Sunt o persoana fizica fara venituri cu domiciliul flotant in Bucuresti si stabil în provincie si îmi platesc asigurarea medicala singur. Pana acum am fost asigurat al CASMB deoarece aici am domiciliul flotant si locuiesc tot timpul. Tot în Bucuresti am si medicul de familie. Plata contributiei de sanatate am avut-o platita pana la sarsitul anului 2012. Plata contributiei de sanatate se facea direct la sediul CASMB. Luna aceasta am vrut sa-mi platesc contributia pe 2013 la CASMB si mi s-a spus de acolo ca plata nu se mai face la ei ci la ANAF in localitatea unde am domiciliul stabil. Am discutat la ANAF din provincie si mi s-a spus ca pot sa platesc acesta contributie din Bucuresti, prin mandate postal, iar dovada platii sa o duc la CASMB pentru a obtine adeverinta de asigurat. Am vorbit la CASMB si mi-au spus ca ei nu pot primi acesta dovada platii contributiei pe motivul ca banii platiti la ANAF din provincie se duc la Casa de Sanatate din provincie si nu esista posibilitatea sa vina la ei (in Bucuresti). Revenind la ANAF pentru lamuriri mi-au spus ca dosarul meu de sanatate a fost trimis la Casa de Sanatate din provincie, fara ca eu sa cer acest lucru. Spuneti-mi va rog care sunt legile pe care le pot invoca pentru a putea fii înscris dinnou la CASMB, si cum pot rezolva cat mai repede acest lucru deoarece am nevoie de asigurare medicala urgent pentru ca sunt persoana cu boli cornice si am nevoie sa-mi cumpar medicamentele. Este posibil ca altcineva sa decida in locul meu la ce Casa de Sanatate sa ma inscrie?
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra!
Dana_2009, utilizator
Intrebati si la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, pe e-mail, la:
[ link extern ]