Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale agentie de turism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

agentie de turism

Buna ziua,as dorii foarte mult sa stiu exact sau cit de exact se poate ,care sunt demersurile pentru a infiinta o agentie de turism,intern si international,ma intereseaza daca trebuie depuse garantii,sau alte sume in afara capitalullui social,si tot ce este necesar pentru infiintarea unei astfel de agentie sau firma.Multumesc mult.
Din cate stiu trebuie sa aveti o firma care sa aiba in codul CAEN si agentie turism, apoi trebuie sa luati legatura cu reprezentantul ministerului turismului din judetul dvs. care o sa vina sa vada spatiul unde o sa infiintati agentia de turism (min 10 mp. pt agentie detailist si 20 MP pentru agentie turoperator),dupa care o sa va trimita dosarul la minister si intr-o luna o sa va vina licenta de turism. SUCCES!
multumesc mult,eu stiam ca trebuie platita si o garantie de asigurare pentru turisti,nu stiu exact cum si cit sau in ce conditii.