Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sarcina

Daca firma la care lucrez intra in insolventa dupa ce intru in prenatal cine i-mi plateste concediul prenatal ? Mai pot lua indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani ?
Ce trebuie sa fac ? Unde sa ma interesez ?
Daca firma a intrat in insolventa si ati fost concediata in timp ce erati in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) aveti doua posibilitati:

- depuneti certificatele medicale la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate care vi le plateste si dupa terminarea concediului de maternitate puteti intra in CCC;

- va inregistrati la Agentia de Somaj unde veti depune certificatele medicale si va vor fi platite apoi veti putea intra in CCC.