Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

Buna ziua,
Am fost in concediu crestere copil,cand m-am reintors la serviciu angajatorul mi-a zis sa-mi dau demisia,eu i-am zis sa ma bage in somaj (restructurare pe reorganizare si nu vrea asa).Dupa mai multe discutii mi-a zis ca,daca imi dau demisia imi da 2 salarii compensatorii,mie imi convine,dar cum am siguranta ca imi va da aceste salarii compensatorii?El a sugerat sa stau acasa si ma plateste,dar l-am intrebat de unde stiu ca nu ma ponteaza absenta?Deci am ajuns la un impas:imi dau demisia,el vrea sa-mi dea 2 salarii compensatorii,dar cum facem,ca nu avem incredere unul in celalalt?Putem semna un contract sau cum?
Multumesc!
Nu prea este in regula nici cu acest acord ... totusi, exista o varianta .. vorbiti cu seful dvs ca in data de ... dvs veniti cu cererea de incetare a c.i.m. cu acordul partilor si el sa va dea banii in aceeasi zi ...
Deci un acord in scris nu se poate.Pana la urma imi dau demisia si tot eu voi fii cea care va pierde,dragoste cu sila nu se poate.
Ati incercat sa vorbiti cu acesta despre aceasta solutie ...????
Angajatorul sustine ca venind din CCC nu ma poate da afara timp de 6 luni,i-am zis ca imi voi da eu demisia si el imi va achita contravaloarea a 2 salarii compensatorii,dar nu avem incredere nici unul in celalalt.
Daca ii propun sa-mi restructureze postul pe reorganizare juridica,imi ofera alt post in alta localitate (pe care desigur il refuz) si scrie in decizia de restructuare ca imi da 2 salarii compensatorii,este legal?Adica sa aibe si el siguranta ca nu il inaintez in instanta,este o solutie pentru ambele parti?Si pot beneficia de somaj?
In speta, este p solutie corecta ceea ce doriti sa propuneti angajatorului dvs.