Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli deductibile impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli deductibile impozit pe profit

Buna ziua,
Ca si persoana juridica care a incheiat un contract de comodat cu o persoana fizica pt sediul firmei, imi sunt deductibile o cota parte din cheltuielile cu rata lunara aferenta creditului luat pe acel imobil (creditul e luat pe persoana fizica)?
Nu.
"Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului."
Sa participati cu o cota parte la rata lunara de achizitie a imobilului este ca si cum ati plati o chirie lunara, si atunci acest contract nu mai poate fi unul de comodat. Daca doriti sa participati, o puteti face, dar in acest caz nu cred ca comodatul este cea mai potrivita varianta de colaborare.
Va multumesc pt raspuns!
Dar daca persona juridica incheiei contract de inchiriere cu persona fizica si persona fizica plateste cei 16% impozit pe profit? Atunci are drept de a-si deduce pe firma cota parte din rata lunara achitata pt apartamanet?
Buna seara,

In nici o situatie nu puteti deduce rata creditului, deoarece aceasta reprezinta finantarea pe care ati primit-o si nu o cheltuiala a persoanei fizice.
Daca s-ar fi putut vorbi despre cheltuiala, aceasta ar fi putut imbraca forma fie a dobanzii aferente creditului, fie a cheltuielii cu amortizarea imobilului. Insa dat fiind faptul ca imobilul nu apartine persoanei juridice, nu puteti deduce nimic din acestea nici macar in conditiile incheierii unui contract de inchiriere.
Puteti totusi ca in conditiile contractului de comodat sa deduceti o cota parte din cheltuielile cu intretinerea imobilului respeciv, aferenta suprafetei utilizate pentru desfasurarea activitatii.

Numai bine
Va multumesc pt promptitudine!