Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Rata credit imobiliar deductibila la PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Rata credit imobiliar deductibila la PFA?

Pot sa-mi deduc rata, sau o parte din rata la apartament, la PFA? In contractul de comodat dintre mine PF si mine PFA am specificat o camera in suprafata de aprox 50% din suprafata imobilului, asta influenteaza ca pot deduce 50% din rata?
NU.
In baza contractului de comodat, puteti deduce 50% din cheltuielie aferente utilitatilor (telefonie, gaz, energie electrica, internet, intretinere, etc.). Rata pentru creditul ipotecar nu are a face cu activitatea PFA-ului. PFA-ul nu devine proprietar pe 50% din apartament dupa ce finalizati achitarea creditului.
Multumesc pentru raspuns.

Si ca sa pot deduce 50% din utilitati, de exemplu, ce trebuie sa fac?
Sa pastrati factura si chitanta cu care ati efectuat plata (asa cum sunt pe numele dvs.), ca documente justificative si sa treceti plata in Registrul de incasari si plati (este deductibila cheltuiala doar a jumatate din valoarea chitantei/facturii, bineinteles)
.
Nu chiar la toate acelea trecute in paranteza se poate aplica principiul: "cheltuielile cu funcţionarea şi întreţinerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înţelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii". La internet, telefon fix si mobil, de exemplu, trebuie sa aveti contract cu furnizorul direct pe pfa si veti putea deduce toata valoarea facturata.