Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua! As avea si eu o intrebare:am fost chemat la sediul firmei la care sunt angajat pentru o cercetare disciplinara,ca urmare a atmosferei necolegiale si limbaj necorespunzator in timpul activitatii.As dori sa stiu daca mi se poate desface contractul de munca sau daca mi se va da doar un avertisment pana la urmatoarea greseala.Mentionez ca i-am trimis un email sefului in care i-am spus ca va trebui sa imi dea recuperari sau sa imi plateasca orele suplimentare,limbajul a fost unul la pertu.Va multumesc si astept un raspuns.
ati fost convocat? ce abateri disciplinare vi se imputa in convocare? ca ati vorbit la pertu cu seful prim email?
Chiar daca dispozitiile din Codul muncii nu fac referire la normele de comportament atunci cand definesc abaterea disciplinara, nimic nu se opune ca prin regulamentul intern sa se reglementeze obligatia de a se respecta normele de comportament în unitate. Obligatia de respectare a normelor de comportament în unitate se refera la comportamentul salariatului în toate structurile unitatii.

De asemenea, angajatorul stabileşte sanctiunea disciplinara aplicabila în raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarşite de salariat, avandu-se în vedere urmatoarele:
a) împrejurarile în care fapta a fost savarşita;
b) gradul de vinovatie a salariatului;
c) consecintele abaterii disciplinare;
d) comportarea generala în serviciu a salariatului;
e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
Nu mi se specifica abaterile,scrie doar ca sunt chemat la sediul firmei pentru o cercetare disciplinara,ca urmare a atmosferei necolegiale si limbaj necorespunzator in timpul activitatii.Totul a inceput dupa ce am refuzat sa semnez fisa de protectia muncii,pt ca nu era semnata din iulie 2012 si nici nu mi s-a facut vreodata vreun instructaj si mi-a transmis ca am doua optiuni,fie semnez,fie imi desface contractul de munca.Pana la urma am semnat si am cedat nervos si i-am dat acel email in care i-am spus ca vreau sa imi i-au recuperari sau in caz contrar doresc plata orelor suplimentare.Ma gandesc destul de serios sa il dau in judecata pentru tot ce mi-a facut pana acum.