avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract magazin online

Buna ziua,

Am un SRL si un magazin online prin care vreau sa vand materiale de constructii ale unui furnizor - SRL, cu un mic adaos fata de preturile lui de lista.
Prin magazinul meu online, clientii finali fac o serie de comenzi si o sa ridice produsele de la sediul furnizorului sau furnizorul le va transporta la adresa de livrare aleasa de client, furnizorul emitand bonuri fiscale sau facturi direct pe numele clientului. Vreau sa evit ca furnizorul sa-mi vanda produsele si eu mai apoi clientului final, mai ales ca nu intru deloc in contact cu marfa, neavand spatiu de depozitare. Doar la sfarsitul lunii o sa facturez furnizorul cu suma adaosurilor pt comenzile din luna respectiva.

Ce tip de contract e cel mai potrivit intre SRLul meu si furnizor pt a incasa legal adaosul comercial ? Contract de mandat / comision / intermediere / agentie ?


Multumesc de ajutor
Cel mai recent răspuns: adi_lazar , utilizator 17:19, 5 Februarie 2013
Am gasit singur raspunsul la intrebaree mea: contract de curtaj = Contract de intermediere prin efectul caruia o persoana numita curtier se obliga, in schimbul unei sume de bani, numita curtaj, sa procure persoanei pe care o reprezinta (adica reprezentantului) un contractant.

In toate cazurile, curtierul este un comerciant independent care (de obicei) isi face profesie de intermediere; rolul sau este de a pune in legatura doi subiecti de drept in vederea incheierii unui contract.

Inlesnind afaceri, dar neintervenind in contract, curtierul nu este responsabil de executarea necorespunzatoare sau de neexecutarea contractului a carui incheiere a intermediat-o. Lui ii revine doar obligatia de a garanta identitatea partilor pe care le pune in contact si de a le furniza acestora toate informatiile referitoare la afacerea ce urmeaza sa fie perfectata.

In conformitate cu dispozitiile art. 3 pct. 12, 374-391 din Codul comercial, art. 942 si urmatoarele si art. 1532 si urmatoarele din vechiul Cod civil.

La ce articole gasesc aceleasi dispozitii in NOUL cod civil valabil in 2013 ??

Multumesc de ajutor

adi_lazar a scris:

Buna ziua,

Am un SRL si un magazin online prin care vreau sa vand materiale de constructii ale unui furnizor - SRL, cu un mic adaos fata de preturile lui de lista.
Prin magazinul meu online, clientii finali fac o serie de comenzi si o sa ridice produsele de la sediul furnizorului sau furnizorul le va transporta la adresa de livrare aleasa de client, furnizorul emitand bonuri fiscale sau facturi direct pe numele clientului. Vreau sa evit ca furnizorul sa-mi vanda produsele si eu mai apoi clientului final, mai ales ca nu intru deloc in contact cu marfa, neavand spatiu de depozitare. Doar la sfarsitul lunii o sa facturez furnizorul cu suma adaosurilor pt comenzile din luna respectiva.

Ce tip de contract e cel mai potrivit intre SRLul meu si furnizor pt a incasa legal adaosul comercial ? Contract de mandat / comision / intermediere / agentie ?


Multumesc de ajutor


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din conventii civile ContSters61319 ContSters61319 Stiu ca s-a mai discutat problema dar inca nu sunt lamurit. Eu ca firma(beneficiar) retin si platesc impozitul de 16% in numele prestatorului(persoana ... (vezi toată discuția)
4619 intermedieri in comertul cu produse danicoc danicoc Vreau să deschid un PFA. Dar nu ştiu dacă pot alege următorul cod CAEN 4619 Intermedieri în comertul cu produse diverse. În ce constă activitatea ... (vezi toată discuția)
Functionare magazin online fara stoc (intreprindere individuala) Argali Argali Buna seara! Vom deschide si noi in curand un magazin online pentru care nu vom avea stocuri (stoc la furnizor). Am dori in principiu ca procedeul sa fie ... (vezi toată discuția)