Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie calomnie

Am un site pe care am publicat un interviu luat unei persoane despre un fost preot care a declarat in urma cu 4 ani ca este homosexual, apoi a plecat in italia si si-a facut o asa zisa biserica. Acest "preot" a vazut articolul si a amenintat ca imi deschide proces pentru calomnie pe motiv ca i-am un prejudiciu imaginii lui. Imi poate face proces ? Tin sa precizez ca in urma cu 2 ani au mai scris si alte ziare despre el. Articolul a fost postat pe site-ul meu timp de 2 zile apoi l-am sters.
Insulta si calomnia nu mai sunt sub incidenta legii penale,in temeiul deciziei RIL promovata de procurorul general al ICCJ
Partea interesata poate formula actiune pentru daune,in conditiile in care poate proba ca prin articol au fost aduse atingere onoarei,imaginii,reputatiei
in articol este scris doar ceea ce a declarat acea persoana care il cunoaste pe respectivul preot deoarece au fost colegi si au plecat impreuna in italia. Totul a fost ca un interviu cu intrebari si raspunsuri. El pentru ce ar putea sa ceara daune daca singur a declarat ca este homosexual, cu ce i-ar afecta imaginea acuma?
johnyx89 a scris:

cu ce i-ar afecta imaginea acuma?

In calitate de posibil reclamant ,partea urmeaza sa sustina si sa probeze in conditiile legii prejudiciile suferite ca urmare a articolului publicat
Este hazardat in lipsa detaliilor ,a emite opinii in locul partii ,privitor la cum intelege aceasta sa sustina ca i-au fost cauzate prejudicii de imagine,ale onoarei si reputatiei prin publicarea articolului