Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbrul de Mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbrul de Mediu

Am incercat sa aflu amanunte despre acest NOU timbru de mediu, dar nu am reusit sa gasesc ceea ce ma intereseaza, respectiv , daca trebuie sa platesc acest "timbru" in cazul in care am cumparat un Logan Euro 5, avand capacitatea cilindrica de 1149 cmc, avand norma de poluare de 135 g/km, in luna decembrie 2010.
Mentionez ca, in conformitate cu legea sau ordonanta care se aplica atunci, autoturismele Euro 5, erau scutite de plata taxei de mediu.
Intrebarea care se pune este urmatoarea:
Trebuie (sunt obligat) sa platesc acum timbrul de mediu, sau il va plati cumparatorul atunci cand voi vinde masina????

Multumesc, anticipat, pentru grabnicul raspuns!
Cu deosebita consuderatie,
Horia Marinescu

plata masinii dvs. o va efectua cumparatorul atunci cand ve-ti vinde autoturismul.Pana atunci nu ve-ti plati nici o taxa.
Cu stima