Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz inaintea concedierii individuale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz inaintea concedierii individuale

Care este procedura corecta pentru concedierea individuala?
Se inmaneaza direct decizia de concediere care cuprinde si termenul de preaviz sau prima data se da preavizul si la expirarea termenului se inmaneaza decizia de concediere?
Important întâi este motivele concedierii si dacă s-a îndeplinit procedura prealabila .
@rin
Instiintarea de preaviz nu este reglementata de niciun text de lege, desi in practica este des folosita.
Puteti alege ambele variante descrise de dvs., cu conditia acordarii preavizului.
va multumesc, noi am optat pentru varianta decizie care cuprinde preaviz si locuri de munca vacante (cu posibilitate de optiune pentru ocupare in 3 zile).
mai am cateva nelamuriri.
cum se calculeaza preavizul? (stiu dar pentru siguranta .....)
pot sa trec la motive de fapt in decizie, reorganizarea biroului si desfiintarea functiei (desigur functia nu se mai regaseste nici in organigrama nici in statul de functii)?
1. Termenul de preaviz curge de la comunicare, insa nu se ia în calcul şi ziua comunicarii lui.

2. Decizia de concediere se comunica salariatului în scris şi trebuie sa conţina în mod obligatoriu, printre altele , si motivele care determina concedierea.
Utilizand sintagma "motivele care determina concedierea", legiuitorul s-a referit atat la motivele de fapt, cat şi la motivele de drept.
Prin urmare, lipsa oricareia dintre cele doua categorii de motive atrage nulitatea deciziei de concediere.
un termen de preaviz comunicat pe 28 01 ac face ca cim sa inceteze pe 26 02 ac?