avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna seara,
impreuna cu sotia detinem un apartament,si nu am urmasi directi.se poate ca prin testament(in cazul decesului) sa las toata partea mea din apartament sotiei,prin aceasta excluzand de la orice posibila pretentie fratele meu(sau nepotii)??multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: afd17 , utilizator 23:13, 26 Ianuarie 2013
Puteti face testament sigur ca da! Faceti l autentic insa!
Joha,multumesc pentru raspuns
Da se poate,mergeti la un notar sau la un avocat pentru a incheia un testament in forma scrisa si autentica.
marius33,multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuplu decedat, fara urmasi, cine mosteneste? kdoina2007 kdoina2007 Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: in cazul decesului unei persoane, sotul ei fiind decedat, fara ca sotii sa aiba copii, cine ... (vezi toată discuția)
Testament atacabil dragos79 dragos79 Va rog daca ma puteti lamuri si pe mine: am o matusa care vrea sa-mi lase prin testament apartamentul. Nu are copii, iar sotul este decedat. Singurele rude ar ... (vezi toată discuția)
Mostenire de la bunic catre nepoti angela84 angela84 Buna ziua,recent am descoperit ca detin un testament din partea bunicului prin care imi lasa intreaga sa avere dupa moartea sa,incheiat in 1987 ,pe cand eu ... (vezi toată discuția)