Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... virat contributie pensie pfa in cont gresit?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

virat contributie pensie pfa in cont gresit?

buna ziua
am si eu o intrebare
la decembrie 2012 am achitat prin OP plata contributie la pensie pentru sept-decembrie 2012, doar ca am gresit contul in care trebuia sa trimit banii. Mentionez ca eu apartin de anaf Hotarele (comuna din jud Giurgiu) si am achitat in contul anaf Giurgiu.
se considera totusi plata sau nu avand in vedere ca este acelasi judet?
apar penalitati? ce pot face sa indrept greseala?
multumesc anticipat?
Faceti o cerere la unitatea de Trezorerie la care ati facut viramentul eronat sa vireze suma in contul care trebuie
Platile catre ANAF se inregistreaza in functie de codul fiscal al beneficiarului pe care l-ati precizat in continutul OP-ului.
Faceti o verificare solicitand o "fisa a platitorului" pentru codul dvs fiscal si daca suma platita nu a stins obligatiile dumneavoastra de plata, trebuie sa faceti o adresa catre ANAF Hotarele in care precizati exact ce s-a intamplat, la care atasati copia dupa OP si solicitati transferarea sumei platite, in contul corect (indicandu-l).
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil