Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... livrari intracomunitare- ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

livrari intracomunitare- ROI

Buna ziua,
Daca sunt contribuabil neplatitor de TVA, persoana fizica autorizata, in Romania si prestez servicii unui client din UE, locul prestarii serviciului fiind Romania, trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Este vreun prag referitor la sumele facturate (10000 euro de ex) peste care trebuie sa ma inregistrez?
ca si regula generala trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare si sa va inscrieti in ROI inainte de a presta astfel de servicii.

nu exista niciun prag, inregistrarea se face inainte de prima prestare.

exista si exceptii de la regula generala.
ce fel de servicii prestati?
xerxes a scris:

ca si regula generala trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare si sa va inscrieti in ROI inainte de a presta astfel de servicii.

nu exista niciun prag, inregistrarea se face inainte de prima prestare.

exista si exceptii de la regula generala.
ce fel de servicii prestati?

Prestez servicii de inginerie, consultanta tehnica. Beneficiarul este din Franta si e platitor de TVA deci cred ca trebuie sa ma inregistrez in ROI, cum credeti. Ma gandeam ca fiind PFA poate sunt alte conditii...
da, trebuie sa va inregistrati in ROI.