avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... livrari intracomunitare- ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

livrari intracomunitare- ROI

Buna ziua,
Daca sunt contribuabil neplatitor de TVA, persoana fizica autorizata, in Romania si prestez servicii unui client din UE, locul prestarii serviciului fiind Romania, trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Este vreun prag referitor la sumele facturate (10000 euro de ex) peste care trebuie sa ma inregistrez?
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 21:35, 28 Ianuarie 2013
ca si regula generala trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare si sa va inscrieti in ROI inainte de a presta astfel de servicii.

nu exista niciun prag, inregistrarea se face inainte de prima prestare.

exista si exceptii de la regula generala.
ce fel de servicii prestati?
xerxes a scris:

ca si regula generala trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare si sa va inscrieti in ROI inainte de a presta astfel de servicii.

nu exista niciun prag, inregistrarea se face inainte de prima prestare.

exista si exceptii de la regula generala.
ce fel de servicii prestati?


Prestez servicii de inginerie, consultanta tehnica. Beneficiarul este din Franta si e platitor de TVA deci cred ca trebuie sa ma inregistrez in ROI, cum credeti. Ma gandeam ca fiind PFA poate sunt alte conditii...
da, trebuie sa va inregistrati in ROI.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere in registrul operatorilor intracomunitari roxana_c_09 roxana_c_09 Buna ziua, Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a ... (vezi toată discuția)
Inscriere ca platitor de tva si declaratia 390 dcgeo dcgeo Buna ziua as dori si eu o lamurire cu privire la un caz si anume: Pers juridica X srl din Romania ia un proiect in Africa prin intermediul unui intermediar ... (vezi toată discuția)
Obligativitate inscriere in scopuri de tva si roi ContSters333824 ContSters333824 Buna ziua, Va rog respectuos sa ma sprijiniti cu un sfat de speclialitate la speta de mai jos. Sunt unic actionar intr-o societatea comerciala ce produce ... (vezi toată discuția)