Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua. Sotul meu in varsta de 60ani, cetatean Austriac de origine romana, a lucrat in Romania 20ani, iar apoi in Austria alti 20ani. De curand a fost diagnosticat cu Adenocarcinom pulmonar(neo pulmonar st. III). Intrebarea mea este: are dreptul la pensie de invaliditate pe teritoriul Romaniei? deoarece coantumul pensiei de invaliditate data de statul austriac este in functie de cotizare in Austria deci doar pentru cei 20 ani lucrati acolo. Va multumesc anticipat.
Depuneti cerere insotita de documente, la casa de pensii din judetul din Romania unde a lucrat sotul dvs. (carnetul de munca, decizia de invaliditate, decizia de pensie din Austria, etc.), pentru anii lucrati in Romania, daca la calculul pensiei de invaliditate obtinute in Austria nu s-a tinut cont si de anii lucrati in Romania.
Nu stiu daca exista conventie intre Romania si Austria pentru a se calcula automat pensia (pentru toti anii lucrati, in ambele tari), in tara unde s-a solicitat pensionarea/ unde este ultimul domiciliu.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat. cu stima, Angela U