Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru supliment la Certif de Mostenitor treb. achitat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru supliment la Certif de Mostenitor treb. achitat 1% impozit catre Stat?

Bunz ziua,
Va rog o lamurire:

În 2009 am dezbatut succesiunea (dupa tatal meu) la 5 luni dupa data decesului.
Deci fiind dezbatuta succesiunea in termenul de 2 ani, nu am avut obligatia platii impozitului de 1% (parcă) catre Stat.

Acum, în 2013, trebuie să fac un supliment la Certif. de Mostenitor, pentru o suprafata de padure (retrocedata in 2012).
Pentru acest supliment (padure) mi se spune că trebuie să platesc si impozitul de 1% catre Stat. (pe lînga taxele notarului, etc)
Este corect?
Balaurul, utilizator
Da, este corect. Este vorba despre prevederile art. 77 ind. 1 din Codul fiscal. Succesiunea trebuia dezbătută şi finalizată în termen de doi ani de la data deschiderii. Pentru orice suplimentări ulterioare (după termenul de doi ani) care au ca obiect şi bunuri imobile, se va percepe un impozit de 1% din valoarea bunurilor imobile.