Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit de 1% la Suplimentul de Certif de Most ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit de 1% la Suplimentul de Certif de Most ?

Buna ziua.

Tata a decedat in Ianuarie 2009
In Iulie 2009 am dezbatut succesiunea.
In Sept. 2010 sunt pus in posesie (ca mostenitor al tatei) cu 10,7 Ha de padure (intr-o comuna colinara)
In Aprilie 2012 se elibereaza/primesc Titlul de Proprietate pt. cele 10,7 HA de padure.

- Înteleg (de pe internet) că daca au trecut 2 ani de la deces, bunurile succesiuni sunt impozitate cu 1% din valoarea lor.

Nelămurire: Din moment ce NU din vina mea, Statul, abia în Aprilie 2012 mi-a eliberat Titlul de Proprietate DE CE trebuie să achit acel impozit de 1% către Stat ?

Normal ca daca aveam T.P. eliberat imediat dupa Punerea in Posesie ma incadram in termenul de 2 ani (de la decesul tatei) si NU mai eram nevoit sa achit acest impozit de 1%.

Există vreo derograre de la plata acestui impozit de 1% ?
Cum am spus mai sus, mi e pare abuziv/neconcordant cu realitatea in care ma aflu.
Balaurul, utilizator
Daca ati dezbatut mostenirea in termenul de 2 ani de la deces, nu mai aveti obligatia platii impozitului. Altfel, sunteti obligat sa platiti.
Da, mostenirea a fost dezbatuta la 5 luni de la deces (deci in termenul de 2 ani). Avem Certificatul de Mostenitor (ce include toate bunurile de la acea data).
Ulterior, solutionîndu-se o cerere pe Legile funciare,in Aprilie 2012 mi s-a eliberat (pe numele tatalui decedat) un Titlu de Propr. pentru 10,7 HA de padure.
Deci pentru acest nou bun, padurea, trebuie facut un Supliment la Certif. de Most. ; întrebarea fiind:
DACA trebuie sa achit 1% impozit din valoarea padurii (de 10,7 ha) ? atunci cînd voi face Suplimentul la Certif de Most.

In Tabelele notarilor care este valoarea a 10,70 ah de padure (in zona colinara a subcarpatilor de curbura) ?
Balaurul, utilizator