avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit de 1% la Suplimentul de Certif de Most ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit de 1% la Suplimentul de Certif de Most ?

Buna ziua.

Tata a decedat in Ianuarie 2009
In Iulie 2009 am dezbatut succesiunea.
In Sept. 2010 sunt pus in posesie (ca mostenitor al tatei) cu 10,7 Ha de padure (intr-o comuna colinara)
In Aprilie 2012 se elibereaza/primesc Titlul de Proprietate pt. cele 10,7 HA de padure.

- Înteleg (de pe internet) că daca au trecut 2 ani de la deces, bunurile succesiuni sunt impozitate cu 1% din valoarea lor.

Nelămurire: Din moment ce NU din vina mea, Statul, abia în Aprilie 2012 mi-a eliberat Titlul de Proprietate DE CE trebuie să achit acel impozit de 1% către Stat ?

Normal ca daca aveam T.P. eliberat imediat dupa Punerea in Posesie ma incadram in termenul de 2 ani (de la decesul tatei) si NU mai eram nevoit sa achit acest impozit de 1%.

Există vreo derograre de la plata acestui impozit de 1% ?
Cum am spus mai sus, mi e pare abuziv/neconcordant cu realitatea in care ma aflu.
Ultima modificare: Marți, 14 August 2012
Balaurul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Balaurul , utilizator 11:20, 14 August 2012
Daca ati dezbatut mostenirea in termenul de 2 ani de la deces, nu mai aveti obligatia platii impozitului. Altfel, sunteti obligat sa platiti.
Da, mostenirea a fost dezbatuta la 5 luni de la deces (deci in termenul de 2 ani). Avem Certificatul de Mostenitor (ce include toate bunurile de la acea data).
Ulterior, solutionîndu-se o cerere pe Legile funciare,in Aprilie 2012 mi s-a eliberat (pe numele tatalui decedat) un Titlu de Propr. pentru 10,7 HA de padure.
Deci pentru acest nou bun, padurea, trebuie facut un Supliment la Certif. de Most. ; întrebarea fiind:
DACA trebuie sa achit 1% impozit din valoarea padurii (de 10,7 ha) ? atunci cînd voi face Suplimentul la Certif de Most.

In Tabelele notarilor care este valoarea a 10,70 ah de padure (in zona colinara a subcarpatilor de curbura) ?
Ultima modificare: Marți, 14 August 2012
Balaurul, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum rectific supraf. in certif. de mostenitor? Balaurul Balaurul O întrebare va rog, Desi în Istroricul de Rol Fiscal inca de la sfîrsitul anilor \'50 pînă în prezent este corect că în pct. X detin suprafata de ... (vezi toată discuția)
Pentru supliment la certif de mostenitor treb. achitat 1% impozit catre stat? Balaurul Balaurul Bunz ziua, Va rog o lamurire: În 2009 am dezbatut succesiunea (dupa tatal meu) la 5 luni dupa data decesului. Deci fiind dezbatuta succesiunea in ... (vezi toată discuția)
Pretentie testamentara taur36 taur36 Dupa decesul testatarului s-a deschis succesiunea in termen . Nu a declarat la deschiderea succesiuni un teren - de existenta caruia stia - si nici in timpul ... (vezi toată discuția)