avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suplimentare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suplimentare succesiune

Dupa moartea mamei s-a dezbatut succesiunea conform testamentului.
In testament se mentiona ca toate terenurile ce vor fi retrocedate ulterior decesului ei vor reveni mostenitorilor in parti egale. Notarul nu a inclus aceste terenuri in succesiune deoarece nu existau inca titlurile de proprietate, ci doar procesele verbale de punere in posesie.
Au trecut mai mult de doi ani de la moartea mamei si acum am primit titlurile de proprietate. La suplimentarea succesiunii ni se cere sa platim impozit conform Art. 77 ind. 1 alin. 3 Cod Fiscal.
Mi se pare strigator la cer ca statul care a tergiversat peste 20 ani sa-mi retrocedeze bunurile cuvenite sa-mi mai ceara si impozit.
Ce se poate face?
Cui sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 07:32, 19 Iunie 2013
Din pacate nu aveti cui sa va adresati. Trebuie platit impozitul pe succesiune, adica pe acel supliment .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescripție succesiune! bună seara! bunicii mei au avut ... visancatalin visancatalin Termen prescripție succesiune! Bună seara! Bunicii mei au avut 8 copii, fiecare câte doi copii din căsătoria anterioară. În anul 1985 bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Modificarea titlurilor de proprietate sile2011 sile2011 buna ziua am si eu o intrebare, nelamurire? bunicul meu a avut teren foarte mult. el este unic mostenitor dupa mai multe persoane(parintii, bunicii, unchii, ... (vezi toată discuția)
Pentru supliment la certif de mostenitor treb. achitat 1% impozit catre stat? Balaurul Balaurul Bunz ziua, Va rog o lamurire: În 2009 am dezbatut succesiunea (dupa tatal meu) la 5 luni dupa data decesului. Deci fiind dezbatuta succesiunea in ... (vezi toată discuția)