Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suplimentare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suplimentare succesiune

Dupa moartea mamei s-a dezbatut succesiunea conform testamentului.
In testament se mentiona ca toate terenurile ce vor fi retrocedate ulterior decesului ei vor reveni mostenitorilor in parti egale. Notarul nu a inclus aceste terenuri in succesiune deoarece nu existau inca titlurile de proprietate, ci doar procesele verbale de punere in posesie.
Au trecut mai mult de doi ani de la moartea mamei si acum am primit titlurile de proprietate. La suplimentarea succesiunii ni se cere sa platim impozit conform Art. 77 ind. 1 alin. 3 Cod Fiscal.
Mi se pare strigator la cer ca statul care a tergiversat peste 20 ani sa-mi retrocedeze bunurile cuvenite sa-mi mai ceara si impozit.
Ce se poate face?
Cui sa ma adresez?
Din pacate nu aveti cui sa va adresati. Trebuie platit impozitul pe succesiune, adica pe acel supliment .