Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauze CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauze CIM

Buna ziua!
1Care sunt clauzele care pot insoti contractul de munca atunci cand este vorba de un angajat cu conditii speciale?
2. In ce situatii poate intervini concedierea pentru motive ce tin de persoana salariatului?

1. Ce intelegeti prin "angajat cu conditii speciale"?
2. In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
e) in cazul in care salariatul indeplineste conditiile de varsta standard si stagiu de cotizare si nu a solicitat pensionarea in conditiile legii.
Orice contract individual de munca trebuie sa contina :
a) identitatea părţilor;
b) locul de muncă sau, în lipsa unui loc de muncă fix, posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri;
c) sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării ocupaţiilor din România sau altor acte normative şi atribuţiile postului;
e) riscurile specifice postului;
f) data de la care contractul urmează să îşi producă efectele;
g) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
h) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
i) condiţiile de acordare a preavizului de către părţile contractante şi durata acestuia;
j) salariul pe bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum şi periodicitatea plăţii salariului la care salariatul are dreptul;
k) durata normală a muncii, exprimată în ore/zi şi ore/săptămână;
l) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condiţiile de muncă ale salariatului;
m) durata perioadei de probă;

Concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului poate avea loc in urmatoarele cazuri:
- concedierea disciplinara. În cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, angajatorul poate aplica sancţiunea disciplinară cea mai gravă, desfacerea contractului individual de muncă.
- arestarea preventivă. În cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală, angajatorul poate decide încetarea contractului individual de muncă. Situaţia în sine este cea care justifică decizia angajatorului fără a conta dacă se va stabili sau nu vinovăţia salariatului.
- Inaptitudinea medicală . Organele competente de expertiză medicală pot constata, pe parcursul derulării raporturilor de muncă, inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat. Această situaţie nu trebuie confundată cu încadrarea într-un grad de invaliditate, situaţie care se încadrează în cazurile de încetare de drept a contractului individual de muncă.
- Necorespunderea profesională. Dacă în cursul derulării raporturilor de muncă, angajatorul constată că salariatul nu corespunde profesional postului pe care este încadrat, poate decide desfacerea contractului individual de muncă.
- Îndeplinirea condiţiilor de pensionare. Odată cu îndeplinirea condiţiilor de vârstă standard şi stagiul de cotizare, salariatul poate solicita pensionarea pentru limită de vârstă, situaţie în care, odată cu comunicarea deciziei de pensionare contractul individual de muncă încetează de drept. Dacă salariatul nu solicită pensionarea, angajatorul poate decide desfacerea contractului individual de muncă.
Clauzele cidm sunt:-generale si speciale cf.art.17-26 din C Mcii
Lecturati acolo si veti fi lamurit problemea !!
Cu stima:
cs.jr.Pintilie Clement
Ne limitam la prevederile din ar.20 ale C Muncii:
acolo sunt enumerate expres si limitativ:-clauzele specifice(nu speciale -s.n.),ca fiind:
a) clauza de formare profesionala(specifica postului....nu atat de mult specializarii profesionale !)
b)clauza de neconcurenta(idem)
c)clauza de mobilitate(exclusiv unde o cere fisa atributiilor postului)
d)clauza de confidentialitate(nu se confunda cu obligatia din legea calesilor locali !)
Cs Jr.
Pintilie Clement
ELENADYS a scris:

Buna ziua!
1Care sunt clauzele care pot insoti contractul de munca atunci cand este vorba de un angajat cu conditii speciale?
2. In ce situatii poate intervini concedierea pentru motive ce tin de persoana salariatului?

Partile pot conveni prin CIM asupra mai multor clauze , codul muncii prevede cateva clauze dar ele nu sunt limitative, astfel ca prin CIM se poate negocia orice clauza care nu contravine legilor si moralei.
Cu privire la concediere ati primit deja raspuns complet de la colegi.
adelaida_07, utilizator