Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA refacturare tva din ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

refacturare tva din ue

Societatea x cu activitate transporturi rutiere de marfuri presteaza servicii de transport in ue si in romania. firma x alimenteaza cu carburant pe baza de card doar din ue si nu din romania. cheltuielile cu combustibilul si piesele de schimb aferente transporturilor sunt facturate catre o firma y din franta care are cod valid de tva. firma y refactureaza chelt cu comb si piesele de schimb catre firma x din romania, factura fiind emisa fara tva. eu cum trebuie sa inregistrez factura, aplic taxarea inversa sau nu (tinand cont de faptul ca aprovizionez doar din ue si majoritatea curselor sunt tot in ue)?
Nu ma ajuta cineva cu vreo sugestie sau ceva temei legal, va rog.