Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... donatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

donatie

Buna ziua.

doresc sa stiu cine trebuie sa plateasca o donatie, cel care face donatia sau cel care primeste donatia?
Multumesc.
Va referiti la taxe ? In general, ala care are interes.
Onorariul notarial pentru autentificarea actului se achita conform conventiei partilor.
ma refer la orice cost implica donatia, si interesul este oarecum egal. Dar din punct de vedere legal...cine trebuie, daca exista asa ceva si ce costuri sunt.
Multumesc.
aliass_26, utilizator
Mergeti la un notar cu actul si vedeti ce costuri sunt. Intre rude de pana la gradul 3 , nu se plateste impozit.
Va puteti intelege sa impartiti costurile, nu " trebuie" sa plateasca vreuna din parti, e dupa cum va intelegeti, cum a scris si dl avocat.
multumesc