avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... donatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

donatie

Buna ziua.

doresc sa stiu cine trebuie sa plateasca o donatie, cel care face donatia sau cel care primeste donatia?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: aliass_26 , utilizator 17:09, 28 Ianuarie 2013
Va referiti la taxe ? In general, ala care are interes.
Onorariul notarial pentru autentificarea actului se achita conform conventiei partilor.
ma refer la orice cost implica donatia, si interesul este oarecum egal. Dar din punct de vedere legal...cine trebuie, daca exista asa ceva si ce costuri sunt.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2013
aliass_26, utilizator
Mergeti la un notar cu actul si vedeti ce costuri sunt. Intre rude de pana la gradul 3 , nu se plateste impozit.
Va puteti intelege sa impartiti costurile, nu " trebuie" sa plateasca vreuna din parti, e dupa cum va intelegeti, cum a scris si dl avocat.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie vs vanzare-cumparare vs contract de intretinere laur2012 laur2012 Buna ziua. Va rog spuneti-mi care din cele trei variante implica taxe / costuri / impozite / onorarii notariale mai mici, daca o mama doreste sa treaca ... (vezi toată discuția)
Bunuri imobiliare - cadou - andryzs andryzs Buna ziua Intr-un apartament locuiesc 2 persoane (un cuplu necasatoriti) in accelasi timp sunt si proprietari in egala masura. Dl vrea sa renunta cu titlu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! bunicul meu vrea sa si doneze locul de veci unei persoane ... Alexandra.24 Alexandra.24 Buna ziua! Bunicul meu vrea sa si doneze locul de veci unei persoane neindrudite. Cheltuielile notariale vor fi suportate de donator ? Sau de cel care primeste ... (vezi toată discuția)