Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant

In ianuarie 2012 o SC a cumparat un laptop din profitul realizat in anul 2011 .in prima luna s-a trecut pe amortizari 50% deci amortizare accelarata iar apoi s-a folosit amortizare degresiva ,acum in bilant se trece la imobilizari valoarea laptopului ,pe cheltuieli amortizarea si nu mi se inchid in formulare cifrele ,daca sunteti amabil si sa-mi spuneti unde am facut greseala ?
multumesc pentru raspuns .
Bilantul contabil se intocmeste pe baza balantei de verificare. Nu am inteles inca ce operatiuni ati facut, ce operatiuni nu ati facut si ce anume nu vi se inchide.
Apoi, cheltuielile nu au ce cauta in bilant, pentru ca sunt evidentiate in Contul de profit si pierdere.
Articolele contabile nu au nici o legatura cu metoda de amortizare aleasa. Tehnic, ele sunt aceleasi, difera doar suma.