avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant

In ianuarie 2012 o SC a cumparat un laptop din profitul realizat in anul 2011 .in prima luna s-a trecut pe amortizari 50% deci amortizare accelarata iar apoi s-a folosit amortizare degresiva ,acum in bilant se trece la imobilizari valoarea laptopului ,pe cheltuieli amortizarea si nu mi se inchid in formulare cifrele ,daca sunteti amabil si sa-mi spuneti unde am facut greseala ?
multumesc pentru raspuns .
Cel mai recent răspuns: Mirela Durnea - Expert contabil , Contabil 12:16, 29 Ianuarie 2013
Bilantul contabil se intocmeste pe baza balantei de verificare. Nu am inteles inca ce operatiuni ati facut, ce operatiuni nu ati facut si ce anume nu vi se inchide.
Apoi, cheltuielile nu au ce cauta in bilant, pentru ca sunt evidentiate in Contul de profit si pierdere.
Articolele contabile nu au nici o legatura cu metoda de amortizare aleasa. Tehnic, ele sunt aceleasi, difera doar suma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizarea accelerata Milioaralau Milioaralau Cum se aplica amortizarea accelerata? Si cand? Doar in primul an de la intrarea imobilizarilor in patrimoniu, sau se poate si in exercitiile financiare ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate chelt. de constituire SEIMEANU_SARA SEIMEANU_SARA Sunt deductibile d.p.d.v al impozitului pe profit, chelt. cu amortizarea chelt. de constituire? (vezi toată discuția)
Inventariere levantica levantica la ce se refera procedurile inventarierii? (vezi toată discuția)