Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pret diferit intre antecontract si contract vanz-cump
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pret diferit intre antecontract si contract vanz-cump

Buna ziua,

am facut acum cateva luni un antecontract pentru cumpararea unui imobil, cu suma X.
Intre timp, pretul a fost renegociat si urmeaza ca in contractul de vanz-cump. sa fie trecut: pretul vanzarii, convenit prin renegociere, este in suma de...

E ok o astfel de cumparare?
Pot avea ulterior probleme de la dezvoltator ca in antecontract a fost un pret mai mare, iar la semnare alt pret si sa-mi ceara vreodata diferenta de plata?

Va multumesc,
o zi buna!
in general, clauzele din contracte, antecontracte, orice acte, pot fi modificate prin acordul partilor prin acte aditionale.

in primul rand asigurati-va ca in antecontract este mentionat un astfel de lucru, iar in al doilea rand, sa se faca mentiune neaparat, chiar printr-un act separat, ca firma respectiva, cere o alta suma de bani fata de antecontract. cu mentiune expresa referitoare la pretul din antecontract si cel pe care-l cere ulterior.

Multumesc.... nu reusesc sa obtin un act separat.
Astept si alte opinii.

Multumesc.
o seara placuta!
nu-i musai act separat. chiar in contractul de vanzare cumparare.