Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de stabilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de stabilitate

care este baza legala pentru acordarea cuantumului lunar al primei de stabilitate in sistemul sanitar?
@petra
Acordarea primei de stabilitate in noiembrie 2009 a fost legala, faptul ca v-au luat-o inapoi nu a fost legal, dar nu mai aveti ce face...Asa cum am aratat prima de stabilitate s-a luat in calcul la stabilirea salariului de baza in ian 2010.
Dar cine a stabilit cuantumul de 1/6 din prima de stabilitate?
Se pare ca dintr-o interpretare data de C.C. , potrivit principiului ccesorium sequitur principale, se considera ca fiind abrogata aceasta HG ca urmare a abrogarii art. 41 ind.2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 115/2004 privind salarizarea si alte drepturi ale personalului contractual din unitatile sanitare publice din sectorul de stat,
petra727 a scris:

Dar cine a stabilit cuantumul de 1/6 din prima de stabilitate?

Fiind vorba de doua prime de stabilitate pe an s-a impartit la 12 luni, rezultand 1/6 cuantum lunar.
dar daca in salariul din decembrie 2009 nu se regaseste aceasta prima, o pot primi de acum incolo?