avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... concilierea prealabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

concilierea prealabila

conform NCPC mai este obligatorie concilierea prealabila?
am un litigiu comercial de 200.000 ron. din cate imi dau seama pentru mediere nu ma incadrez, in noul cod nu am mai gasit nimic legat de conciliere prealabila asta inseamna ca pot depune actiunea direct fara nicio alta formalitate prealabila? ms mult
Cel mai recent răspuns: Cristina Burtan , Avocat 11:03, 22 Februarie 2013
Eliminarea procedurii prealabile în raporturile dintre profesionişti

Gândită pentru a da posibilitatea soluţionării pe cale amiabilă a diferendului cu scopul declarat de a evita învestirea instanţei de judecată cu o nouă cauză, treptat procedura prealabilă din materie comercială (actuala procedură prealabilă în raporturile dintre profesionişti) şi-a pierdut din consistenţă.

Astăzi, această procedură este inutilă fiind de natură a întârzia sesizarea instanţei, dat fiind faptul că viitoarele părţile litigante nu fac decât să bifeze parcurgerea acesteia fără ca ele să-şi prefigureze cu adevărat stingerea pe cale amiabilă a diferendului.

Pentru acest motiv, redactorii NCPC au înţeles să elimine această procedură din viitoarea reglementare procesual-civilă

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare penalitati de intarziere anakin70000 anakin70000 Buna seara, asociatia noastra de locatari a avut un contract cu SC XXXXXX,pentru inchirierea a 4 mp din acoperisul scarii,care s-a reziliat in Noiembrie ... (vezi toată discuția)
Procedura prealabila iustinian 13 iustinian 13 intr-un dosar ce are ca obiect pretentii impotriva asiguratorului, reclamantul face doar o notificare ce ii pune in vedere asiguratorului ca in termen de 5 ... (vezi toată discuția)
Proceduri speciale mihai_84 mihai_84 Salut! O mica nelamurire am despre procedurile speciale de solutionare a litigiilor comerciale. Eu cunosc doar procedura arbitrajului, ca procedura speciala. ... (vezi toată discuția)