Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... concilierea prealabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

concilierea prealabila

conform NCPC mai este obligatorie concilierea prealabila?
am un litigiu comercial de 200.000 ron. din cate imi dau seama pentru mediere nu ma incadrez, in noul cod nu am mai gasit nimic legat de conciliere prealabila asta inseamna ca pot depune actiunea direct fara nicio alta formalitate prealabila? ms mult
Eliminarea procedurii prealabile în raporturile dintre profesionişti

Gândită pentru a da posibilitatea soluţionării pe cale amiabilă a diferendului cu scopul declarat de a evita învestirea instanţei de judecată cu o nouă cauză, treptat procedura prealabilă din materie comercială (actuala procedură prealabilă în raporturile dintre profesionişti) şi-a pierdut din consistenţă.

Astăzi, această procedură este inutilă fiind de natură a întârzia sesizarea instanţei, dat fiind faptul că viitoarele părţile litigante nu fac decât să bifeze parcurgerea acesteia fără ca ele să-şi prefigureze cu adevărat stingerea pe cale amiabilă a diferendului.

Pentru acest motiv, redactorii NCPC au înţeles să elimine această procedură din viitoarea reglementare procesual-civilă