Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea varstei de pensionare

de ce nu se ia in calcul reducerea cu 6 luni/an in cadrul grupei 1 de munca asa cum e in lege daca in acelasi loc de muncain perioda 2001 -2003 in conditii speciale am primit 6 luni la an .mentionez ca am castigat in instanta 23ani si4 luni gr1 si 2anisi 4 luni conditii speciale . la casa de pensii mi sa spus ca beneficiez de 6 luni la calculul banilor dar de 3luni la reducerea varstei de pensionare
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare conform Tabelului nr. 2, prevazut la art. 55, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, trebuie sa prezentati casei de pensii o adeverinta din care sa rezulte ca ati realizat stagiul de cotizare in conditii speciale (modelul prevazut in anexa 12 a Normelor de aplicare a legii).
Dvs. ati prezentat o adeverinta privind incadrarea in grupa I de munca, conform modelului din Anexa nr. 14. De aceea casa de pensii a calculat reducerea varstei standard de pensionare potrivit Tabelului nr. 1 din Legea nr. 263/2010.
ContSters233678, utilizator