Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dispozitie de poprire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dispozitie de poprire

Buna ziua.
Eu, ca angajator am primit de la un birou executor judecatoresc o dispozitie de poprire. O agajata din institutie datoreaza cu o suma la CAR. In dispozotie scrie, ca suma trebuie virata la contul executorului jedecatoresc.
Salariul lunar a angajatei nu acopera suma datorata.
Intrebarea mea este> trebuie sa opresc salariul angajatei in totalitate pana la recuperarea datorie, sau pot sa esalonez datoria sa astfel, incat 30% din salariu va fi retinut si virat la cotntul executorului, si restul va primi. Astfel sacapa de datorie in 5 luni.
Multumesc pentru
Nu puteti retine mai mult de 1/3 din salariu cf art 409 din cod procedura civila si 169 codul muncii