Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere contract

Buna ziua ,

Puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare : DACA se face cerere cu incheierea contractului cu data de 11 ale lunii , care este ultima zi platita din contractul de munca ?

Multumesc!
Si daca pica luni ,marti etc. ? ... exista un act normativ care prevede asa ceva ? .. din cate cunsoc nu exista asa ceva .. prin urmare, ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus - unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.
daca din greseala s-a facut cerere de concediu pe data de 11 cand dupa spusele dvs. nu mai este considerata zi lucratoare si platita confform contractului ( 11 a picat in timpul saptamanii ) se considera tot zi de plata , cererea de concediu nefiind valabila ?
Cererea de CO este valabila .....
freeelis a scris:

De unde ati dedus asa ceva ? .. paote ne precizati si textul de lege ...

Text de lege nu exista...dar in Registrul electronic, intervalul de vechime din Raportul per salariat, programul il trece cu o zi in minus fata de data incetarii...
Asa cum am sustinut in nenumarate randuri un program nu face legea .. programul are destule disfunctionalitati , dintre care una este aceasta.