Forum Discuţii juridice Executare silită somatie de executare
Discuție deschisă în Executare silită

somatie de executare

buna,

am primit o somatie de exectare dupa 4 ani am avut un credit si trebuia sa plateasca asigurarea restul de 9 rate si dupa 4 ani mo venit o somatie de plata ca ma de restituit 7000 de lei .
eu stiu ca daca firma creditoare nu face demersurile sa recupereze suma in 36 de luni bani sunt pierduti de ei?
e vorba de termenul de 3 ani , pentru o creanta din credit .

vedeti ca pentru fiecare rata curge un termen diferit de prescriptie si orice plata intrerupe curgerea prescriptiei, deasemeni orice act de executare facut de executor cat si cererea creditorului catre executor.
gi-jane2, moderator
termenul de prescriptie este de 3 ani. Trebuie sa vezi cind a fost facuta ultima plata sau ultimul act prin care s-a incercat recuperarea datoriei. Toate creditele sint asigurate. Si asiguratorul poate cere continuarea executarii silite