Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz de intocmire a pr.verbal .
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz de intocmire a pr.verbal .

Buna ziua. va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra .
O duduie , soferita , a confundat frana cu acceleratia , a lovit un zid , un cos de gunoi si o femeie (pieton) , masina intand pe contrasens . Pentru ca femeia lovita se vaita de durere , avand si urme de murdarie in urma impactului , am sunat la 112 . Soferita si inca o persoana au impins victima pe bancheta masinii implicate in accident si au spus ca o vor duce ei la spital , dupa ce au refuzat salvarea . In acest timp politistii , care fusesera anuntati tot prin 112 , asteptau la circa 100 de metri de locul accidentului . Dupa ce martorii , masina si victima au plecat de la locul accidentului , a venit un politist ( eu sunasem la 112) , mi-a luat datele de identitate si a spus ca merge la spital unde sunt cei care au fost implicati in accident . Pentru ca nu am primit o copie a pr.-verbal , am sunat la politie . Au venit alti doi politisti , mi-au spus sa merg sa stau de vorba cu soferita , fara ca sa fie insotiti de vreo persoana ; mi-au cerut si acestia buletinul , dar s-au resemnat si au spus ca vor lua datele de la colegii lor . Am cerut sa fie intocmit pr. verbal . Degeaba . Mi-au spus ca am 30 de zile sa depun recalmatie . In final , am aflat ca nu a fost vorba despre un accident , probabil victima s-a ”inteles” cu soferita si , pentru faptul ca nu a fost depusa nicio plangere , nu este nevoie de pr. verbal . Soferita este fiica unui fost militian ; asta poate explica nervozitatea si lipsa de implicare a organelor care au venit tardiv la locul accidentului . Soferita nu a suflat in fiola si a plecat de la locul accidentului insa , pentru ca nu au ajuns la spital , a scapat nepedepsita . Am ramas doar eu , cu zidaria distrusa . Ce ar trebui sa fac? Am doar cateva fotografii de la locul accidentului , si cu masina . Nu ma asteptam ca politistii sa ma trateze cu atata ”siguranta si incredere” . Nu doar ca ma dezgusta mafia locala , mi-e scarba . Carei institutii sa cer ajutor ?
Va multumesc .
Buna ziua .
Situatia a avut ,totusi , un final , organele s-au implicat . Cu toate ca IPJ a transmis oficial presei , in ziua accidentului , faptul ca accidentul a fost doar o avariere usoar , dupa sesizarea MAI , in dosarul Politiei a aparut declaratia victimei . A aparut si un pr.-verbal intocmit ulterior ( dupa 35 de min) accidentului , fara martori ( chiar daca le-am depus fotografii cu persoane usor de gasit) , persoane care au fost la fata locului . Pentru faptul ca militienii au asteptat departe de locul accidentuluii linistirea spiritelor , raspunsul IPJ spune ca acolo s-ar fi cercetat autovehiculul . Bineanteles ca nu au nicio proba pentru cele scrise . Dupa toate astea , pentru a vedea cat de sincronizate sunt institutiile , in aceeasi zi (dupa o luna) cand am primit raspunsul IPJ , am primit si o adresa de la Parchet , cum ca s-a dispus inceperea de cercetari pentru distrugere cu autor necunoscut . Mai mult , m-a sunat si proprietarul vehiculului , altul decat soferul , spunandu-mi ca va trimite un constructor care sa repare zidul . A propos de sincronozare , data inregiastrarii raspunsului IPJ a fost 20.02 , iar data cand a fost pus la posta a fost sapte zile mai tarziu , odata cu cel de la Parchet . Mi-au multumit pentru increderea pe care le-o acord !
Ca o concluzie : Sa aveti in fiecare zi cu d-voastra un aparat de inregistrat imagini si sa nu aveti niciodata incredere in vorbele unui ” om al legii ” . Numai bine !
IonPopescu-B, utilizator
depinde de cat de pregatit e acel om al legii.
unii dintre ei chiar isi fac treaba.
pentru altii e ori rutina ori frica ori nestiinta....