Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto sofer beat, fara asigurare, numere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto sofer beat, fara asigurare, numere expirate

In 19 decembrie 2013 doua masini care circulau regulamentar au fost lovite de un BMW condus de un sofer beat. Ulterior, am aflat ca ii expirasera si numerele rosii, masina nu era inmatriculata, deci nu avea asigurare, in concluzie, masinile accidentate nu puteau fi reparate in contul societatii de asigurari. Responsabilul de accident refuza sa plateasca. Pleaca des afara din tara, munceste in Germania, politia neavand nicio reactie - dupa accident, omului fiindu-i permis sa plece acasa.Ce variante avem, pentru a acoperi paguba? Multumesc!
Intervine raspunderea civila delictuala.
In schimb, individul a savarsit mai multe infractiuni din ce spuneti dvs. Ziceti ca politistii l-au lasat pur si simplu sa plece? Fara etilotest, fara nici o explicatie?
Va adresati fondului de protectie a victimelor strazii, este un fond creat tocmai ptr astfel de cazuri.

[ link extern ] /
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
L-au luat pe sofer in masina si l-au dus...vreo ora. Am sunat la 112 pentru a-i readuce la locul accidentului si am solicitat etilotestul. Avea 1.09 in aer expirat. E complicat. In caz de proces, pot solicita inregistrarea convorbirii de la 112? Multumesc!
alinaelena55 a scris:

In 19 decembrie 2013 doua masini care circulau regulamentar au fost lovite de un BMW condus de un sofer beat. Ulterior, am aflat ca ii expirasera si numerele rosii, masina nu era inmatriculata, deci nu avea asigurare, in concluzie, masinile accidentate nu puteau fi reparate in contul societatii de asigurari. Responsabilul de accident refuza sa plateasca. Pleaca des afara din tara, munceste in Germania, politia neavand nicio reactie - dupa accident, omului fiindu-i permis sa plece acasa.Ce variante avem, pentru a acoperi paguba? Multumesc!
.............................................................................................................................................

L-au luat pe sofer in masina si l-au dus...vreo ora. Am sunat la 112 pentru a-i readuce la locul accidentului si am solicitat etilotestul. Avea 1.09 in aer expirat. E complicat. In caz de proces, pot solicita inregistrarea convorbirii de la 112? Multumesc!

- ar trebui sa dati mai multe amanunte despre accident -

A fost intocmit proces verbal de constatare a accidentului ?
V-a dat politia dovada de reparatie a autoturismului dumneavoastra, impreuna cu copia procesului verbal de constatare ?

ati spus ca avea numerele expirate - intrebare de unde stiti ?
ati spus ca politistii l-au luat pe individ si l-au dus vre-o ora - va intreb daca nu cumva v-au spus politistii cand s-au intors, ca l-au dus la clinica/spital pentru recoltarea probelor biologice , -- pentru ca in aceste cazuri intradevar este nevoie de O ORA pentru a recolta cele 2 probe de sange de la contravenient/infractor !

--- Parerea mea este sa va adresati politiei si politistilor care au venit la constatare si sa le cereti lamuriri privitoare la mersul anchetei --- avand in vedere si faptul ca a trecut doar cateva zile de la producerea tristului eveniment ce l-ati invocat ! --- am inteles ca au fost 2 masini care au suferita avarii - pe cealalt pagubit il stiti (aveti vre-un nr de telefon de al lui ) - ar fi bine sa il contactati si sa conlucrati impreuna pentru rezolvarea problemei dumeavoastra !
Va doresc Craciun linistit si bucurie in suflet - masinile se vor repara - multumiti lui Dumnezeu ca nu au fost si victime !