Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto sofer beat, fara asigurare, numere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto sofer beat, fara asigurare, numere expirate

In 19 decembrie 2013 doua masini care circulau regulamentar au fost lovite de un BMW condus de un sofer beat. Ulterior, am aflat ca ii expirasera si numerele rosii, masina nu era inmatriculata, deci nu avea asigurare, in concluzie, masinile accidentate nu puteau fi reparate in contul societatii de asigurari. Responsabilul de accident refuza sa plateasca. Pleaca des afara din tara, munceste in Germania, politia neavand nicio reactie - dupa accident, omului fiindu-i permis sa plece acasa.Ce variante avem, pentru a acoperi paguba? Multumesc!
Fondul acopera cazurile in care vehiculul nu este asigurat.

alinaelena55 a scris:

In 19 decembrie 2013 doua masini care circulau regulamentar au fost lovite de un BMW condus de un sofer beat. Ulterior, am aflat ca ii expirasera si numerele rosii, masina nu era inmatriculata, deci nu avea asigurare, in concluzie, masinile accidentate nu puteau fi reparate in contul societatii de asigurari. (...)

In cazul de fata s-a intocmit dosar penal autorului accidentului, acesta a comis mai multe infractiune, conducere sub influenta alcoolului, masina neinmatriculata, fuga de la locul accidentului. Asa ca nu se intocmeste proces verbal de constatare a contraventiei.
Poate aveti Casco si atunci nu trebuie sa apelati decat la la asiguratorul Dvs. Daca nu ar ramane FPVS, dar nu in orice conditii.
Unul dintre conditii este ca autorul sa fie identificat ( este in cazul Dvs ) iar masina neasigurata.
Multumesc pentru raspunsuri! M-au ajutat foarte mult!