Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut nerestituit la termenul de scadenta- ...
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut nerestituit la termenul de scadenta- recuperare?

Buna ziua,
Am imprumutat cu act notarial suma de 3000 de euro,pentru 6 luni. Termenul a expirat in luna noiembrie iar cel caruia i-am imprumutat bani nu da nici un semn ca ar vrea sa-mi restituie banii.
Ce trebuie sa fac sa imi recuperez banii cat mai urgent?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Verificati daca actul semnat este titlu executor si porniti executarea silita in temeiul lui.

In caz contrar va trebui sa il actionati in instanta pentru restituirea impumutului.
Multumesc pentru raspuns.
In contract nu este specificat titlu executoriu,ci doar ca sunt in drept sa prezint actul notarial spre urmarire civila.
Contractul de imprumut autentificat este titlu executoriu si puteti sa-l puneti in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
Exista si nefericita posibilitate sa nu aveti ce executa ( debitorul sa nu aiba nimic in proprietate, sa nu aiba depuneri bancare sau sa nu realizeze venituri) , insa evident urmeaza sa vedeti exact cum stau lucrurile.