Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut nerestituit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut nerestituit

Buna seara,am facut un împrumut anul trecut pe data de 10 ianuarie 2019 prin contract notariat de 12 mii euro însă nu am pus clauza...termenul a expirat iar persoana respectiva refuză sa-mi raspunda la telefon si sa imi dea banii. Cum ii pot recupera?
Contractul notarial este titlu executoriu. Trebuie mers cu acesta sa executati. Si aveti grija sa nu se prescrie: 3 ani de la scandeta
Dacă s-a împlinit termenul până la care împrumutatul trebuia să restituie banii, puteți să mergeți la un executor judecătoresc, deoarece contractul de împrumut autentificat la notar este titlu executoriu,
refuză sa-mi raspunda la telefon si sa imi dea banii.

poate pentru ca stie ca nu are nimic de pierdut..
are bunuri sau lucreaza ?
Cerere de executare silita la care anexati titlul executoriu. Cererea se depune la un executor judecatoresc. Totodata, puteti apela si la avocat pentru redactarea si depunera cererii de executare, onorariul acestuia fiind cuprins in dosarul executional, urmand ca apoi avocatul sa mentina relatia cu executorul.